Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

İMÜ TÖMER Öğrencileri için Sultanahmet’te Renkli Bir Gezi

12.02.2024

İstanbul'un tarih ve kültür hazineleriyle dolu Sultanahmet, bu kez İMÜ TÖMER öğrencilerine ev sahipliği yaptı. İstanbul’un köklü geçmişine tanıklık etmek için dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler, unutulmaz bir gün geçirdiler.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İstanbul Şubesinin Turing’le ortaklaşa organize ettiği programda, üniversiteden kalkan servislerle Sultanahmet’e ulaşan öğrenciler ilk olarak burada tarihi Mehmet Efendi Medresesinde kahvaltılarını yaptılar. Daha sonra rehber eşliğinde İstanbul'un en büyüleyici yapılarından biri olan Topkapı Sarayı’nı ziyaret ettiler. Rehberimiz, öğrencilere Osmanlı dönemi ve sarayın içindeki hayat hakkında önemli bilgiler sunarken, sarayın muhteşem mimarisi ve içinde barındırdığı zengin tarih öğrencileri büyüledi.

Topkapı Sarayı gezisinin ardından İstanbul'un en önemli sembollerinden Ayasofya Camii ziyaret edildi. Öğrenciler, Ayasofya'nın eşsiz mozaiklerine, mimari yapısına ve tarihi dokusu hayran kaldılar.

İMÜ TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ahmet Koçak’ın, hocaların ve merkez yetkililerinin eşlik ettiği Sultanahmet gezisi, öğrencilere Türk tarihini ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı verirken, aynı zamanda dil becerilerini geliştirme ve pratik yapma imkânı sundu. Öğrenciler, Türkçe derslerinde öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta uygulama şansı bulduklarını ve gezi programından büyük memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.