Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

İMÜ TÖMER Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı Başarıyla Tamamlandı

09.03.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ TÖMER) bünyesinde 24 Ocak - 25 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı başarıyla tamamlandı.

Teori ve uygulama derslerini başarıyla yerine getiren kursiyerler için sertifika töreni düzenlendi. Başta Türk Dili ve Edebiyatı olmak üzere filoloji bölümleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Arapça, Farsça, Çince vb.) mezunlarına, uluslararası öğrencilere Türkçe öğretebilme becerisi kazandırmayı amaçlayan ve yoğun bir taleple karşılaşılan programa 21 farklı üniversiteden kursiyer katıldı.

Teori dersleri çevirimiçi (online) gerçekleşen sertifika programında izleme ve uygulama dersleri yüz yüze yapıldı. Bununla, kursiyerlerin yüz yüze eğitim tecrübesi edinmelerine özen gösterildi. 

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen kapanış ve mezuniyet töreni; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Bülbül’ün açılış konuşmasıyla başladı. Bülbül, Medeniyet Üniversitesinin misyonuna uygun olarak Türkçe öğretimine ayrı bir önem verdiklerini belirterek ülkemizin tanıtımında; Türkçenin ve Türk kültürünün yaygınlaşmasında katkı sunacak adaylara başarılar diledi. Ardından, sertifika programının genel bir değerlendirmesini yapan İMÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ahmet Koçak katılımcıları gösterdikleri başarı dolayısıyla tebrik etti. Programa, sertifika sürecinde eğitim veren kıymetli hocalarımız da iştirak etti ve uluslararası öğrencilere Türkçe öğretiminin önemi hususunda çeşitli değerlendirmelerde bulundular.

Törende katılımcılar yaklaşık bir ay süren sertifika programı ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirerek geleceğe yönelik hedeflerinden bahsettiler. Bu vesileyle Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifikası almaya hak kazanan tüm katılımcılarımızı tebrik eder, Türkçe öğretiminde ve gelecekte yapacakları akademik çalışmalarında kendilerine başarılar dileriz.