Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

İMÜ TÖMER’de İlk Mavi Sertifikalı Program Tamamlandı

22.03.2023

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İMÜ TÖMER) bünyesinde 16 Ocak - 10 Şubat 2023 tarihleri arasında 8. kez düzenlenen Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı yoğun bir katılımla gerçekleşti ve program sonunda kursiyerlere sertifikaları verildi. Bu programın bir özelliği de Türkiye’de ilk defa Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifka Programında “Mavi Sertifika Eki”nin verilmiş olmasıydı.

Dil ve Edebiyat Bölümleri (Fen - Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı/Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri, Dilbilim, Yabancı Dil Eğitimi, Yabancı Dil ve Edebiyatı  (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Doğu Dilleri ve Edebiyatı vb.), Mütercim Tercümanlık (İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Arapça, Farsça vb.) ile Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği öğrencilerine ve mezunlarına Türkçeyi yabancı dil olarak öğretme becerisi kazandırmayı amaçlayan sertifika programına Türkiye’nin farklı üniversitelerinden ve yurt dışından kursiyerler katıldı. Program süresince teori derslerinin tamamı çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirildi. Ancak izleme ve uygulama dersleri kursiyerlere seçenek sunularak yüz yüze veya çevrimiçi yapma fırsatı verildi. Böylelikle bir yandan imkânı olan kursiyerlerin yüz yüze eğitim tecrübesi kazanmaları, diğer yandan şehir dışından katılan kursiyerlerin eğitimlerini uzaktan tamamlayabilmesi sağlandı.

20 Mart 2023 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen kapanış ve mezuniyet töreninde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Bülbül, İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Türkçe öğretiminin geliştirilmesi ve yaygınlaşması için gayret gösterdiklerini söyledi. Ayrıca, İMÜ TÖMER’in yaptığı çalışmaların niteliğine ve önemine değinen Bülbül, kursiyerlerin buradan aldıkları eğitim sayesinde Türkçenin ve Türk kültürünün özellikle yurt dışında tanıtımına katkı sunacaklarını vurgulayarak tüm adaylara başarılar diledi. Ardından İMÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ahmet Koçak sertifika programı süreciyle ilgili genel bir değerlendirme yaptı ve katılımcıları gösterdikleri başarı dolayısıyla tebrik etti.

Kapanış programına, sertifika sürecinde eğitim veren kıymetli hocalarımız da katıldı ve uluslararası öğrencilere Türkçe öğretiminin önemi ve geleceği hususunda çeşitli değerlendirmelerde bulundular. Kapanış töreninde söz alan kursiyerler ise yaklaşık bir ay süren sertifika programı ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirerek çeşitli önerilerde bulundular ve geleceğe yönelik hedeflerinden bahsettiler. Bu vesileyle Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası almaya hak kazanan tüm kursiyerlerimizi tebrik eder, Türkçe öğretiminde ve yaşamlarında kendilerine başarılar dileriz. 

Sertifika programında eğitim veren kıymetli hocalarımız da kapanış törenine katıldılar ve Türkçe öğretiminin önemini vurguladılar. Sertifika programını başarıyla tamamlayan kursiyerler de programla ilgili düşüncelerini ve önerilerini dile getirerek gelecekteki hedeflerinden bahsettiler.

Sertifika programının tüm katılımcılarını tebrik eder, hayatlarında kendilerine başarılar dileriz.