Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde TÖMER’in İlk Akademik Açılış Töreni Gerçekleşti

16.11.2022

Üniversitemizde TÖMER’in ilk Akademik Açılış Töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in katılımıyla gerçekleşti. 

2017 yılında Üniversitemiz bünyesindeki uluslararası öğrenciler başta olmak üzere  etkin dil kullanım becerisi kazandırarak eğitim ve araştırma ortamını oluşturmak ve bu alanlarda yapılacak çalışmalara öncülük etmek üzere kurulan TÖMER, 16 Kasım 2022 tarihinde ilk Akademik Açılış Töreni’ni gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Aşık Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleşen törende açılış konuşması yapan TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ahmet Koçak, İMÜ TÖMER’in kurulduğu tarihten bu yana üst düzey bir gelişim gösterdiğini aynı zamanda Türkiye Türkçenin bir dünya dili olarak yabancılara, Türkiye’yi tanıtmayı amaçladığını belirtti. TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ahmet Koçak’ın açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. “Yükseköğretimde yeni üniversitecilik akımı diyebileceğimiz bir hareketle, bütün vilayetlerde üniversite kurulduktan sonra çok hızlı bir şekilde dünya ile Türkiye entegre oldu ve bugün itibarıyla 300 bin civarında yabancı uyruklu öğrenci Türkiye’de eğitim alıyor. Ortalama Türkiye’den de yurt dışında 50 – 60 bin civarında yerli öğrenci eğitim görüyor. Yabancı uyruklu öğrencilerimiz de bizler için çok kıymetli. Bundan dolayı da TÖMER’imize müteşekkiriz. TÖMER Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Ahmet Koçak Hocamız ve beraber çalıştığı akademisyenlerimiz, idari personellerimiz çok büyük bir özveriyle ve gayretle çaba gösteriyorlar. İstanbul Medeniyet Üniversitesinde verilen eğitimin kalite düzeyini en üst seviyeye çıkarma çabası içerisindeyiz.” diyerek sözlerine son verdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in konuşmalarının ardından yabancı uyruklu öğrenciler, Türkçe şiir okuma ve bağlama çalma performansı sergiledi. Verimli bir şekilde gerçekleşen Akademik Açılış Töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.