Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Üniversitemizden Türkiye’de İlk ve Tek “Mavi Sertifika” Programı

15.12.2022

Üniversite seçimi, başarılı bir kariyer planlamasının en önemli adımıdır. Özellikle üniversitenizin size sunduğu imkanlar ve sahip olduğunuz diplomanın niteliği, mezun olduktan sonra hem yurt içinde hem de yurt dışında karşınıza çıkan iş fırsatlarında bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır. Gelin, üniversite eğitimi hayatınız boyunca sizi en ileriye taşıyacak özel imkanları ve mezun olduktan sonra size dünyanın dört bir yanında yepyeni kariyer fırsatları sunacak Mavi Sertifika’yı birlikte keşfedelim.

Mavi Sertifika Nedir?

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İMÜ TÖMER) bünyesinde 2019 yılından itibaren düzenlenen Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programında ilk kez Sertifika eki olarak Mavi Sertifika (Europass) da verilecek. Europass Sertifika Eki; mesleki eğitim yeterliliğinin daha kolay anlaşılmasına yardımcı olacak bilgiler içeren bir belgedir. Mavi Sertifika Eki’nde: yeterliliğin amacı, seviyesi, öğrenme kazanımları ve çıktılarına ilişkin bilgiler tanımlanır. Özellikle yurt dışında bir iş veya kurs başvurusu yaptığınızda, aldığınız eğitimde neler öğrendiğinizi anlatmak bazen zor olabilir. İşte Europass Sertifika Eki ‘Mavi Sertifika’ bu konuda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda Mavi Sertifika, AB düzeyinde geçerliliği olan bir sertifikadır. İngilizce olarak verilen Mavi Sertifika adayın bu alandaki yeterliğini de belgelemektedir.

İMÜ TÖMER bünyesinde yılda iki kez açılan Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programına katılma şartları: yurt içi ve yurt dışından üniversitelerin ilgili fakültelerindeki Dil ve Edebiyat Bölümleri (Fen Fakültesi - Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı/Öğretmenliği, Çağdaş Türk Lehçeleri, Dilbilim, Yabancı Dil Eğitimi, Yabancı Dil ve Edebiyatı  (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Doğu Dilleri ve Edebiyatı), Mütercim Tercümanlık (İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Arapça, Farsça ) ile Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği bölümlerinin son sınıf öğrencisi, mezunu, lisansüstü ya da doktora öğrencisi olmaktır.

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika programı 120 saatlik teorik ve uygulamalı eğitimden oluşmaktadır. Bunlar,  (45 saat teori,  20 saat uygulama, 25 saat izleme, 30 saat materyal tasarım) eğitimleridir.

Mavi Sertifika Eki Programı’nın Öğrenciye Katkıları Nelerdir?

Dil öğretimi alanında yetkinlik kazandırmak,
Program süresince hem teorik hem uygulamalı olarak alanla ilgili modern teknik ve yöntemleri öğretmek,
Türkçe öğretimi devam eden sınıflarda, öğrenilen teorik bilgiyi uygulama imkânı sağlamak
Yurt içi ve yurt dışındaki kurumlarda yabancılara Türkçe öğretimi alanındaki bilgi ve deneyimlerinizi belgeleyebilmek,
Farklı kültür ve coğrafyalardan gelen öğrencilerle etkileşimde bulunmaktır.
İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İMÜ TÖMER bünyesinde 16 Ocak 2023 itibarıyla  ‘Türkiye’de ilk defa 120 saatlik eğitimin ardından  “Mavi Sertifika Eki” vermeye başlıyor. Bununla birlikte Üniversitemizde lisans ve lisansüstü programlarda “Mavi Sertifika Eki” programına geçme çalışmaları da tüm hızıyla devam etmektedir.